Media/ST

Palác pre gurmánov

Palác pre gurmánov

Vstúpte do sveta vôní

História Erdödyho paláca
História EP sa začala písať v roku 1170, keď gróf Juraj Erdödy de Monyökerek nechal na Ventúrskej ulici, na mieste bývalých meštianskych domov postaviť trojpodlažný palác. Neskôr bola budova v prvej polovici 20. storočia rozšírená o ďalšie poschodie. Jej dispozícia je štvorkrídlová na nepravidelnom pôdoryse s obdĺžnikovým dvorom. Do dnešných dní sa zachovalo množstvo hodnotných architektonických artefaktov: reprezentačné kamenné schodisko s rokajovou ornamentikou či klenby dekorované rokokovou štukou. Bohužiaľ, prízemie si nezachovalo svoju podobu kvôli výkladom a prestavbám v 50. rokoch 20. storočia. V novembri 2003 sa novým majiteľom stala spoločnosť Eastfield, a.s.
Po rekonštrukcia celého objektu, ktorá trvala až do jari 2006, sa z popoluška stala skutočná kráľovná – vynovený Erdödyho palác. Dnes tento skvost v centre Bratislavy svojím hosťom ponúka tri gastronomické prevádzky – Camouflage restaurant a Flowers restaurant & wine bar, Camouflage café & bar (na prízemí), obľúbený nočný podnik Trafo music bar (v podzemí) a ZOYA GALLERY (situovaná na prvom poschodí).

Flowers restaurant & wine bar
Meno dostala reštaurácia do vienka od ikony moderného umenie, svetoznámeho Andyho Warhola – podľa série jeho obrazov „Flovers“. Tento originálne zariadený priestor, ktorý sa nachádza v zastrešenom átriu vás na prvý pohľad zaujme svojou otvorenosťou a jedinečnosťou interiéru a farieb. Átrium je zastrešené sklenenou strechou, ktorá je vyhrievaná. Krásny výhľad na hviezdy si teda môžeme vychutnať aj v zimnej perinababovskej atmosfére. Reštaurácia ponúka lahodné jedlá stredomorskej kuchyne – rôzne druhy rýb, ale aj kvalitné domáce cestoviny. Do sveta najkvalitnejších vín sa môžete ponoriť vo vinotéke, v ktorej sa nachádza viac ako 500 druhov vína z 15-tich krajín celého sveta. Vinotéka sa môže popýšiť aj takými kúskami ako Chateau Petrus, v ponuke sú aj vína z Japonska, Chile, Juhoafrickej republiky a samozrejme nechýbajú ani značky zo Slovenska a Čiech. O správne podávanie sa stará špičkový someliér. Pre znalcov vína je k dispozícia zariadenie, ktoré dokáže v optimálnych pomeroch zachovať kvalitu i v otvorenej fľaši. Preto je možné vychutnať si i jeden pohár kvalitného vína. Súčasťou reštaurácie sú lahôdky, kde si hostia môžu zakúpiť parmskú šunku, pravý francúzsky syr a veľa iných lahôdok. Gurmánsky zážitok je okorenený aj „otvorenou kuchyňou“ – hostia majú možnosť priamo vidieť prípravu jedál cez sklenené stenu.

Camouflage restaurant
Príjemné posedenie pri otvorenom krbe ponúka aj druhá reštaurácia Erdödyho paláca. Aj jej názov pochádza od Andyho Warhola – presnejšie podľa série obrazov „Camouflage“. V ponuke jedál sa orientuje na la nouvelle cuisine. Určite si nenechajte príležitosť ochutnať mušle, krevety, chobotnicu, krevety či homára. Pochutnať si môžete aj na kvalitných cestovinách, teľacej roštenke či jahňacom karé. Camouflage restaurant sa orientuje na tzv. zážitkovú gastronómiu, spojenie chutí a vôni s netradičným prístupom v technikách prípravy pokrmov. Reštaurácia ponúka možnosť stolovania aj na terase, priamo na pešej zóne v centre Bratislavy.

Camouflage café & bar
Miestom na výbornú kávu, šťavu z čerstvého ovocia, či niečo malé pod zub je Camouflage café & bar. Ponúka posedenie na terase, priamo na pešej zóne v centre Bratislavy. Architekt ladil celý interiér (vrátane toaliet) do čiernej farby zvýrazňujúcej intimitu prostredia.

Traf Music Bar
Obľúbený nočný podnik Trafo music bar sa nachádza v podzemí Erdödyho paláca. Svoj názov dostal podľa funkčnej trafostanice, ktorá sa nachádza vo vnútri. Popýšiť sa môže 15m dlhým betónovým barom a širokou ponukou miešaných nápojov. Je to obľúbené miesto bratislavského nočného života.

ZOYA GALLERY
Súčasťou paláca je aj galéria, kde sú vystavené diela slovenskej moderny. Od 17. júna do 26. augusta môžu návštevníci v ZOYA GALLERY obdivovať výstavu diel Andyho Warhola.

Tento článok vyšiel v publikácii Top hotelierstvo 2007

Objednať publikáciu TOP hotelierstvo
Galéria k článku
GalériaGalériaGalériaGalériaGaléria